fbpx

Years 3 to 6 Speech Day prize recipients

Posted 30 November 2021
Junior School

On Wednesday 1 December the Years 3 to 6 Speech Day was held in Memorial Hall to recognise the achievements of our students. Thank you to Junior School Captain Caleb Scott for your powerful address in which he emphasised the importance of pursuing one’s personal truth; being comfortable with who you are and not pretending to be something you’re not.

Congratulations to the following prize recipients for your effort and achievements across both academic and co-curricular activities in 2021.

HOUSE TROPHIES

House Trophies House Accepted by
Parkhouse Cup for House Athletics Clayton Dyer Sebastian Harms
A C McDonald Cup for House Cricket Clayton Dyer Eamon Boylon
Wallace Sandford Cup for House Football Clayton Dyer Louis Bizot
Tom Colovic Cup for House Soccer Clayton Dyer Daniel Spryou
W H Naughton Cup for House Tennis Brooks Cruz Leon
W A N Wells Cup for House Basketball Brooks Brayden Xu
Henry Ayers Cup for House Swimming Brooks Peter Yong
Old Scholars’ Trophy for House Chess Stokes Ware Jerry Liu
McFarlane Family Cup for House Debating Brooks Caleb Scott
Williams Cup for House Hockey Brooks Tom Burns
Heysen-Hicks Bishop Cup for House Public Speaking Alliston Jones Hunter D iBlassio
Hogarth Foley Cup for House Music Clayton Dyer Oscar Kleinig

YEAR 6 SUBJECT PRIZES AND TROPHIES

PRIZE STUDENT
Art Prize Ace Hansford
Augusta Gruenberg Literary Prize for English Writing Aarav Kochar
C E (Nip) Pellew Prize for Best Sportsman Jordy Brown
Chess Champion Daniel Cao
Chinese Prize Divith Kodali
Edward Cherry Cup for Individual Medley Daniel Spyrou
French Prize Adi Baghel
Gardner Swimming Cup Daniel Spyrou
Gordon Wainwright Prize for Positive Contribution to the School Ryan Weinert
Medal for Excellence in Debating Ben McCorley
Norman Ziegler Prize for All Round Ability and Character Ned Manifold
Old Scholars Most Valuable Player for Basketball Ned Manifold
Old Scholars Most Valuable Player for Cricket Jordy Brown
Old Scholars Most Valuable Player for Football Callum McLachlan
Old Scholars Most Valuable Player for Soccer Oliver Kirkness
Old Scholars Most Valuable Player for Tennis Markis Kallos
Old Scholars Most Valuable Player for Volleyball Jamie Wong
Prize for Outstanding Service to the School Caleb Scott
R H G Taylor Music Cup Ned Manifold
Religious and Values Education Prize Oscar Kleinig
Science Prize Dan Nguyen
T J Benny Medallion for Hockey Tom Burns

YEAR 3 CLASS PRIZES

PRIZE STUDENT
Academic Excellence Thomas Meyer
Academic Excellence Hughie Manifold
Class Prize for Effort Andrew Desyllas
The School Prize for Good Citizenship Oliver Tang
Academic Excellence Lachlan Bell
Academic Excellence Beau Leon
Class Prize for Effort Orlando Ng
The School Prize for Good Citizenship William Galea
Academic Excellence Nicholas Steele
Academic Excellence Ethan Chhoy
Class Prize for Effort Ronan Daly
The School Prize for Good Citizenship Oliver Skeer
Academic Excellence Nicholas Young
Academic Excellence Ryan Nie
Class Prize for Effort Ned Mount
The School Prize for Good Citizenship Rohan Malik

YEAR 4 CLASS PRIZES

PRIZE STUDENT
Academic Excellence Felix Siow
Academic Excellence Jack Lai
Academic Excellence Xander Leong
Richard Cousins Prize for Good Citizenship Patrick Reeve
Academic Excellence Oliver Burchnall
Academic Excellence Jude Brooks
Class Prize for Effort George Eastaugh
Richard Cousins Prize for Good Citizenship Oscar Sounes
Academic Excellence Harry Passaris
Academic Excellence Anay Mittal
Class Prize for Effort Shrihan Kulkarni
Richard Cousins Prize for Good Citizenship Samuel Brett
Academic Excellence Lohit Byka
Class Prize for Effort Harrison Russo
Class Prize for Effort Liam Nguyen
Richard Cousins Prize for Good Citizenship Seth Nguyen

YEAR 5 CLASS PRIZES

PRIZE STUDENT
Academic Excellence Shayan Ashraf
Academic Excellence Charles Paull
Class Prize for Effort Henry Willington
Old Scholars Citizenship Prize Austen Speirs
Academic Excellence Nicholas Savvoulidis
Academic Excellence Aarit Kothari
Class Prize for Effort Andrew Lucas
Old Scholars Citizenship Prize in Eric Yang
Academic Excellence Aarnav Sanghavi
Academic Excellence Phillip Makooh
Class Prize for Effort Benjamin Gill
Old Scholars Citizenship Prize Jack Cornish
Academic Excellence Tao Wong
Academic Excellence Rupert White
Class Prize for Effort William Harper
Old Scholars Citizenship Prize Matthew Tran

YEAR 6 CLASS PRIZES

PRIZE STUDENT
6E Academic Excellence Daniel Spyrou
6E Academic Excellence Jamie Wong
6E Class Prize for Effort Sheng Jie (Jerry) Liu
Ian Craig Memorial Prize for Interest and Keenness in Work in 6E Tom Burns
6M Academic Excellence Yifei Ren
6M Academic Excellence Jason Li
6M Class Prize for Effort Louis Bizot
Ian Craig Memorial Prize for Interest and Keenness in Work in 6M Eamon Boylon
6S Academic Excellence Aarav Kochar
6S Academic Excellence Dan Nguyen
6S Class Prize for Effort Ned Manifold
Ian Craig Memorial Prize for Interest and Keenness in Work in 6S Henry Lehman
6W Academic Excellence Caleb Scott
6W Academic Excellence Lutanda McLeod
6W Class Prize for Effort Adi Baghel
Ian Craig Memorial Prize for Interest and Keenness in Work in 6W Sambhav Tegginamat